Japandi – Yeni Dekorasyon Trendi

Hibrid kavramlar çağındayız ve bu seferki kavramımız – Japandi; Japon Minimalizmi ile Scandinavian dekorasyon tarzının birleşimi.

JAPANDI NEDİR ?

Fin tasarım gurusu  Alvar Aalto‘nun sözü ile stili kolaylıkla tarif etmek mümkün  ‘Sade , güzel ve dekore edilmemiş; zahmetsizce insan ihtiyaçlarına uyum gösteren ve sokakta ki insana da hitap edebilen bir estetik anlayışı ‘

 

japanese and scandinavian

Japandi stilinin en önemli dayanak noktaları doğallık ve fonksiyonellik.

Sade ve doğaya yakın  tasarım prensiplerini ,katıksız formlar ve doğal malzemelerle işleyerek fonksiyonel yaşam alanları yaratmak .

Japandi greenery

EVİMİ JAPANDI STİLİ İLE NASIL DEKORE EDERİM ?

Doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanarak başlayabilirsiniz. Evinize koyacağınız bir kaç bitki , yanında ahşap bir koltuk veya masa,zeminde doğal taşlar ile ilk adımları atabilirsiniz.

Japandi garden furniture

Ahşap seçiminde farklı tonlara hatta koyu ahşaplarla ,açık renk ahşapları biraraya getirerek oluşacak kontrast ile derinlik yaratmak mümkün.

Fotoğrafta olduğu gibi açık renk ahşapla kaplanmış duvarların önünde koyu ahşap masa güzel bir örnek

Japandi dining table Japandi Hibrid bir estetik anlayışı dolayısyla farklı dekorasyon elemanlarını mix ederek kullanmak üzerine bir anlayıştan bahsediyoruz.Bunu yaparken yalınlıktan ,sadelikten uzaklaşmamak çok önemli.Fazladan hiçbir aksesuara yer yok.Odanıza koyduğunuz her eşya bir amaca hizmet etmeli, Japandi stilinin ana prensibi fonksiyonellik.

japanese color paletteÖrneğin yatak odanızı tasarlarken  sade kumaşlar ve doğal malzemelri seçebilirsiniz.Aydınlatma da  bir o kadar yalın ve doğal olmalı.Kontrast renkler kullanarak o sadeliğin içinde ciddi bir derinlik ve sanatsal bir vurgu yaratmak mümkün.Japandi tarzı dekore edilmiş mekanların çoğunda koyu tonlardan , naturel tonlara doğru bir akış söz konusu.

Scandinavian furnitureScandinavian tarzı her nekadar monochromatic olsa da; Japandi de bu derece bir keskinlik söz konusu depil; bir tablo , bir battaniye veya bitki ile renk katmak çok mümkün.

Japandi

Aksesuar seçiminde de doğal taş veya ahşap ürünler seçilmeli; bir bitki veya çiçek belki de seçebileceğinz en doğru aksesuar olacaktır.

The Maruni Hiroshima arm chair in walnut from 
<a href="http://www.seehosu.com.au/">SeehoSu</a> has much in common with the sleek lines of Danish designers such as Hans Wegner. Picture: Anson Smart

Japandi yeni bir tarz olabilir ama uzun yıllar kalıcı olacağına eminim.Scandinavian tarzı ile Japon estetik anlayışının birleşimi olan bu yeni akım ; getirdiği fonksiyonellik ve sadelik göz önüne alındığında dünyada çok talep göreceğe benziyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir